Tuesday , 24 April 2018

Arkivat e etiketimeve serbine

‘Sputniku’ rus ‘dirdhë’ Serbinë me shkrimin e fundit, edhe publikisht e njohi

Ligjin për dygjuhësinë sipas të cilit gjuha shqipe dhe maqedonase janë të barabarta nuk mund ta parandalojë presidenti i Maqedonisë, edhe pse ky ligj është shkak i të ashtuquajturës fazë e federalizmit të Maqedonisë. Kështu shkruan portali shtetëror rus “Sputnik” i cili transmeton lajme për Ballkanin nga zyra në Beograd …

Artikulli i plotë »

‘Sputniku’ rus ‘dirdhë’ Serbinë me shkrimin e fundit, edhe publikisht e njohi

Ligjin për dygjuhësinë sipas të cilit gjuha shqipe dhe maqedonase janë të barabarta nuk mund ta parandalojë presidenti i Maqedonisë, edhe pse ky ligj është shkak i të ashtuquajturës fazë e federalizmit të Maqedonisë. Kështu shkruan portali shtetëror rus “Sputnik” i cili transmeton lajme për Ballkanin nga zyra në Beograd …

Artikulli i plotë »

Deklarata e Merkelit që kishte ‘çmendur’ Serbinë, ja çka kishte thënë për Kosovën

Deklarata e Merkelit që kishte ‘çmendur’ Serbinë, ja çka kishte thënë për Kosovën Raportimi i medias gjermane ‘Deuche Welle’ rreth Merkelit dhe Kosovës. Shtypi gjerman i së mërkurës komenton gjerësisht vizitën e kancelares gjermane, Angela Merkel në Serbi. Në botimin online të revistës DER SPIEGEL, nën titullin “Merkeli grindet me …

Artikulli i plotë »

Lajmi Fundit: Vdiq Aleksandar Vuçiq Lajmi shpërndarë në tërë Serbinë?!

Nekrolog me figurën e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq është publikuar sot në Serbi. Fotot janë shpërndarë në rrjetet sociale, dhe që është pjesë e fushatës tremuajshe kundër presidentit serb. Fushatën e tillë kundër presidentit e theksoi edhe zv.kryeministri Zoran Mihajloviq. “Një shkallë e tillë e urrejtjes kundër presidentit serb duke …

Artikulli i plotë »

Haradinaj ‘dridhë’ Serbinë dhe BE-në me deklaratë, ja çfarë porosie i dërgon Viçiqit

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh kandidat për kryeministër nga radhët e koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, është shprehur përsëri i ashpër për Serbinë. Në një paraqitje televizive në KTV, Haradinaj ka thënë se Bashkimi Evropian e ka lazdruar udhëheqjen e Serbisë, me Aleksandar Vuçiqin në krye. “I ka …

Artikulli i plotë »