Monday , 19 February 2018

Arkivat e etiketimeve duhet

A duhet të agjërojë gruaja e cila ka abortuar gjatë muajit Ramazan?

Komisioni i përhershëm i fetvave, thotë: “Nëse gjatë abortimi foshnja vërehet se është zhvilluar, si psh: vërehen dora, gishtërinjtë, etj. Atëherë, motra muslimane e ndërpren agjërimin, namazin, etj. Dhe pret deri sa t’i kalojë periudha lehonisë, apo dyzet ditë, derisa të pastrohet. E, pas pastrimit ajo i kompenzon ditët e …

Artikulli i plotë »

Akuzohet se i shkruajti SMS të dashurit të vriste veten. A duhet dënuar? Çështja që po ngre gjykatat në këmbë

r për t’u trajtuar dhe se çfarë vendimi/dënimi të merret për të pandehurit. Michelle Carter, tanimë 20 vjeç, akuzohet se me mesazhet e saj që ka dërguar kur ishte 17 vjeç, ka shkaktuar vetvrasjen e të dashurit të saj. “Është koha, zemër”, Michelle Carter, asokohe 17 vjeç, i dërgoi mesazh …

Artikulli i plotë »

Letra ekskluzive e Murat Jasharit: Ja pse duhet të vriten Ali Ahmeti, Menduh Thaçi, e Musa Xhaferi

Murat Jashari, i cili është vëllai i dëshmorit të kombit, Ismet Jasharit, ish komandant “Kumanova”, është duke qëndruar ende në burg pas plagosjes së avokatit, Azem Vllasi. Murat Jashari, i cili ka pranuar që ka tentuar ta vrasë Vllasin, është pjesëtar i organizatës, “Syri i popullit”, organizatë e cila sipas …

Artikulli i plotë »

Unë jam 60 vjeç dhe vetëm ky kombinim më jep energjinë që më duhet

Panxhari është një perime e shëndetshme me një ngjyrë të kuqe të thellë dhe shumë ushqyes thelbësore që mund të konsumohen të gatuar ose të papërpunuara në sallatë. Përveç shijes së mirë, ato ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore. Studimet tregojnë se panxhari mund të pastrojë mëlçinë tuaj nga yndyrat, të …

Artikulli i plotë »

Bilall Kasami gazetares maqedonase: Zaevi e Ahmeti duhet ta dinë se përfundoi koha e qeverive pa marrëveshje (VIDEO)

Kryetari i Lëvizjes BESA; Bilall Kasami, pyetjes së gazetares maqedonase se pse BESA vendosi të mos jetë pjesë e Qeverisë, i është përgjigjur se përfundoi koha kur shqiptarët bëheshin pjesë e Qeverive pa marrëveshje, dhe ka sfiduar Ali Ahmetin dhe Zoran Zaevin duke u thënë se le të dalin e …

Artikulli i plotë »